Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

15 kwiecień

Pół kroku od występu w reprezentacji

Pół kroku od występu w reprezentacji

Eryk Filipczyk jeszcze jesienią ubiegłego roku grał w juniorach starszych Olimpii Elbląg o awans do Centralnej Ligi Juniorów. W poniedziałek rozpocznie starania, żeby przekonać Wojciecha Tomaszewskiego (trenera reprezentacji Polski U – 18) do powołania na mecz międzypaństwowy.

Kiedy Robert Lewandowski skończył 18 lat (21 sierpnia 2006 r.) miał już za sobą debiut w barwach Znicza Pruszków. W rundzie wstępnej Pucharu Polski zagrał ostatnie 25 minut w meczu z Mragovią Mragowo. Już trzy minuty po wejściu na boisko strzelił bramkę. W tamtym sezonie zagrał jeszcze 66 minut w pierwszej rundzie PP, dalszą historię znają mniej więcej wszyscy.
Kiedy Eryk Filipczyk skończył 18 lat (18 marca 2018r.) czekał na rozpoczęcie rundy wiosennej II ligi. Miał już za sobą debiut w pierwszej drużynie Olimpii Elbląg – 23 sierpnia 2017r. trener Adam Boros wpuścił siedemnastolatka na ostatnie 14 minut w meczu z Gryfem Wejherowo. Wtedy żółto-biało-niebiescy dość niespodziewanie przegrali z Gryfitami; podczas obecności Eryka Filipczyka na tablicy wyników nie zaszły żadne zmiany.
Na razie, oczywiście nie ma sensu porównywać obu piłkarzy, ale to w jakim klubie piłkarz gra w wieku 18 lat wcale nie determinuje w jakim klubie będzie grał w wieku 29 lat.
Na razie talent i umiejętności dostrzegł trener pierwszej drużyny Olimpii Elbląg i włączył piłkarza do kadry pierwszego zespołu.
- Trener zmienił mi pozycję ze środka pomocy na bok obrony – mówił Eryk Filipczyk.
Jesień piłkarz Olimpii spędził jednak w zespole juniora starszego, który gra o awans do centralnej Ligi Juniorów. W pierwszej drużynie zagrał ostatnie 14 minut w przegranym meczu z Gryfem Wejherowo. W zimowym okresie przygotowawczym Eryk Filipczyk zagrał w 10 meczach sparingowych i zyskał uznanie Adama Borosa, który delegował piłkarza na prawą pomoc już od pierwszych minut rundy wiosennej.
- Przeskok pomiędzy piłką młodzieżową a seniorską jest bardzo duży. Przede wszystkim gra się dynamiczniej, gra jest szybsza – mówił Eryk Filipczyk.
Wiosnę wychowanek Akademii Olimpii zaczął na prawej obronie. Do tej pory rozegrał pięć pełnych meczów w pierwszej drużynie żółto-biało-niebieskich i jest niezbędnym ogniwem drużyny Adama Borosa.
Już po trzech meczach piłkarza spotkało kolejne wyróżnienie. O jego umiejętnościach „na własne oczy” chce się przekonać Wojciech Tomaszewski – trener reprezentacji Polski do lat 18, który powołał młodzieżowca na konsultacje kadry narodowej.
- Nie spodziewałem się tego. Oczywiście, że się cieszę, po to gram. O powołaniu dowiedziałem się w szkole, kiedy zadzwonił do mnie prezes klubu – mówił obrońca Olimpii.
Konsultacje rozpoczną się w poniedziałek w Grodzisku Wielkopolskim i potrwają do piątku. W związku z tym przełożono środowy mecz Olimpii z MKS Kluczbork na 16 maja. Podczas konsultacji młodzieżowa reprezentacja Polski nie rozegra żadnego oficjalnego meczu.
- Spodziewam się, że po treningach w ramach konsultacji wyłoni się grupa chłopaków, którzy otrzymają powołanie na mecz reprezentacji – mówił Eryk Filipczyk.
Mamy nadzieję, że w tej grupie znajdzie się i piłkarz Olimpii. Niejako przy okazji warto wspomnieć, że w żółto-biało-niebieskich barwach biega już jeden piłkarz, który ma już za sobą mecz w reprezentacji Polski. Krzysztof Niburski (wówczas Concordia Elbląg) zagrał już w 2013 r. w meczu Polska – Litwa reprezentacji do lat 16. Polacy wygrali wtedy 3:1. W meczu ze Słowacją w reprezentacji Polski do lat 15 wystąpił piłkarz Akademii Olimpii Elbląg Bartosz Mowczyn.
Po zremisowanym (0:0) meczu Olimpii ze Zniczem Eryk Filipczyk wrócił do Elbląga, żeby następnie pojechać do Grodziska Wielkopolskiego, gdzie do piątku będzie przebywał na konsultacjach kadry narodowej.


Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl jest patronem medialnym ZKS Olimpia Elblag
Sebastian Malicki