Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

26 luty

Piłkarska kariera już od przedszkola (video)

Piłkarska kariera już od przedszkola (video)

Kariera to może za duże słowo, ale jeżeli ktoś chciałby swojego trzylatka zaznajomić z piłką nożną, to ma ku temu chyba najlepszą okazję. W Hali Widowiskowo – Sportowej w Elblągu, odbyły się pierwsze zajęcia w ramach przedszkola „Legia Soccer School”. Wszystko to było możliwe dzieki współpracy Olimpii Elbląg i Legii Warszawa.

- Kim będzie moje dziecko? – zastanawiają się nieraz rodzice. Jeżeli rodzice marzą o karierze piłkarskiej dla swoich pociech to informujemy, że w naszym mieście jest już przedszkole firmowane przez aktualnego mistrza Polski w piłce nożnej - Legię Warszawa.
- Współpraca Legii Warszawa i Olimpii Elbląg trwa już od wielu kilka lat na różnych poziomach. Teraz Legia zaproponowała nam utworzenie przedszkola dla najmłodszych. Po zakończeniu przedszkola chcemy, żeby te dzieciaki zasiliły szeregi Olimpii – mówił Paweł Guminiak, prezes Olimpii Elbląg.
„Przedszkola Piłkarskie” to zajęcia piłkarskie dla dzieci w wieku od 3 do 7 roku życia i są one częścią ogólnopolskiego projektu „Legia Soccer Schools”, którego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród najmłodszych dziewczynek i chłopców poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia w oparciu o zajęcia sportowe na najwyższym poziomie" – czytamy na stronie internetowej inicjatywy.
- Dziś przygotowaliśmy, w oparciu o konspekt opracowany przez Legię Warszawa, zajęcia na kanwie bajki przygód Zygzaka McQueena z bajki „Auta”. Będą elementy czucia piłki, jej prowadzenia i różne zabawy z piłką – zapowiedział Maciej Chwoszcz, jeden z trenerów Olimpii Elbląg, który został przeszkolony przez Legię Warszawa do pracy w przedszkolu pod patronatem mistrza Polski.
Kilkanaścioro dzieci (znalazła się w tym gronie jedna dziewczynka), na dobry początek, dostało stroje sportowe w barwach Legii Warszawa i ruszyło do treningu. Najmłodsze mają po trzy lata i dużo zapału.
- W tym wszystkim najważniejsza jest zabawa, żeby te dzieci się ruszały – mówił Paweł Guminiak.
Co ważne, otwarta dziś inicjatywa jest przedszkolem Legii. I to właśnie w Warszawie powstał taki sam dla wszystkich przedszkoli (rozsianych po różnych miejscach w Polsce) program zajęć. Trenerzy przedszkola, na co dzień pracujący w Olimpii, przeszli też specjalistyczne szkolenie właśnie pod kątem pracy w Legia Soccer School. Grupa przedszkolaków ma liczyć maksymalnie 15 osób, a zajęcia mają być oparte o historie z najpopularniejszych bajek. Gdy zrobi się cieplej, zajęcia będą przeprowadzane na świeżym powietrzu.
Podczas, gdy dzieci bawiły się na pierwszym w swoim życiu treningu piłkarskim, rodzice mogli wygrać gadżety Legii. Wystarczyło wziąć udział w konkursie i odpowiedzieć na proste (dla kibica Legii) pytania, typu: jaką pojemność ma stadion Legii Warszawa lub z jakimi drużynami Legia Warszawa rywalizowała w tegorocznej Lidze Mistrzów?
Koniec treningu nie oznaczał końca atrakcji. W południe, na boisku przy ul. Skrzydlatej, towarzyski mecz rozgrywały drużyny Legii II Warszawa i Olimpii Elbląg. Legionistów na boisko wprowadziły właśnie przedszkolaki.
Sam przedszkolny trening obserwowali piłkarze rezerw Legii: Sandro Kulenović, Mateusz Żyro i Tomasz Nawotka. Wśród maluchów uwijał się także Kazik – maskotka warszawskiej drużyny – przybijając z przedszkolakami „piąteczki”.
- W tym wieku bardzo dużo zależy od rodziców, żeby dopingowali swoje pociechy,oni muszą „nakręcać” swoje dzieci, żeby te chciały grać w piłkę – mówił Tomasz Nawotka, który swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał właśnie w Olimpii Elbląg. A teraz jest piłkarzem Legii Warszawa grającym w drugiej drużynie tego klubu.